[elektro] StepDown , EMC

hg12345 hg12345 at freemail.hu
Sat Mar 10 11:34:34 CET 2018


 A normál kis teljesítményű tápok amiket használok szerencsére benne vannak a kisugárzás tartományban. Ugyan szerintem ez egész nem sokat ér, mert egy csomó szabvány átlagot ad meg, ezért jitterelik az összes kapcstáp IC-t 7..15%-kal, 150Khz alatt... Ha ez meg zavar valamit, akkor ember legyen a talpán aki megtalálja hogy melyik freki a problémás.

Műszerezés !?! 
Kezdődik spektrumanlizátor 3GHz/6GHz-ig 200Hz sávszélességgel ez biztos felár, és előerösítő is kell bele, ez is feláras :-) Ugyan ez pepitában  signálgenerátor, de itt elég ha tudja 1KHz AM-t. szintén 3GHz-ig.
Arra készülj, hogy amit kapsz kábelt ezekhez az mind felejtős, mert minimum 2x árnyékolt kell, ez kb 70-80db csillapítással rendelkezik a külvilághoz. (egy árnyékolás ~40db csillapítás)
Ha tényleg komolyan akarsz mérni kell egy teljesítmény mérő és hozzá egy megfelelő fej.

Jön a DUT mérete.... A mérést milyen közegben szeretnéd mérni. Vannak különböző árnyékolt szobák azt hiszem ezt kihagyhatod, az még a nagy cégeknek se éri meg :-(  (Pesten kettő van TNETWORK és TÜV, ráadásúl egy ilyen szoba kihajtásához 20...50W erősítő kell... 30M...3GHz között), Olcsóbb megoldás, de nem filléres árú GTEM cella árat nem igazán fogsz találni rá, az újak $20000 indulnak de ebbe max 100x100x150 készüléket lehet elhelyezni. Ennek a meghajtásához elegendő 10...20dBm ez kb 0.3Veff, ennyi kivehető egy modern signálgenerátorból.

A cella ellenőrzéséhez kell egy térerőmérő,  ez viszonylag olcsón beszerezhető, ezzel tudod beállítani a GTEM cella szintjét a méréshez.

Ha szeretnéd tudni mi történik a cellában az eszközöddel, akkor kell egy leválasztó illesztő amit nem tartalmaz a GTEM, ezt egyedileg kell megcsinálni, és a megfelelő szerelő lyukra mechanikusan illeszteni. A legkisebb résen is keresztül is minden zavaró jel bejut a mérésbe, az összes FM rádiót kitűnően lehet hallgatni, a spektrumanalizátoron keresztül -)

Ez ideáig sugárzott kategória.

A vezetetthez kell egy másik erősítő  (150KHz-30MHz/1..30W)és egy csomó illesztett "tápvonal" ahol a zavar hozzá tudod keverni a jelhez és a kisugárzást letudod venni.  Ezek jelentős része házilag is kivitelezhető, de egyetlen fontos dolgot kell betartani, minden ellenállás csak tömör szén lehet,  ennek a legkisebb az induktivitása, más ellenállást használva azok induktivitása jelentősen torzítják a mérést.
------------------------------------------------------------
Ez a csak a fele a méréseknek,
 jönnek a burst, surge mérések ez egy cél berendezés az olaszoktól viszonylag olcsón beszerezhető, egy előminősítő szerkezet.
A statikus kisülés szintén a fenti cég terméke, egy 18KV tölthető "réz ujj".

És még van a mágnesese kompatibilitás mérése,  ez egy tekercs házilag kivitelezhető és egy megfelelő műszer a mivel a gerjesztést tudod beállítani. Igazából manapság egy rádiótelefon is megteszi.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nem akarlak erről lebeszélni :-), de nagyon drága és a csillagos ég között van egy labor felállítása.
És amit, így összeraksz az maximum egy előminősítő labor lesz, ha ennél többet szeretnél, akkor akreditáltatni kell, ami  az eszközök hitelesítésével (2 évente) és a labor mérés menetének ellenőrzésével jár, ezt nem tudom milyen gyakran végzik el.

Maga a mérés rendszer és a laborok fenntartása annyira drága, hogy az akredítált laborok jelentős többsége teljes mérés rendszer ír, de maguk nem tudják elvégezni, és utaztatják a "konkurens" laborokba.....

Üdv





-------- Eredeti levél --------
Feladó: FuzArn < fuzarn at gmail.com (Link -> mailto:fuzarn at gmail.com) >
Dátum: 2018 március 10 09:51:03
Tárgy: Re: [elektro] StepDown , EMC
Címzett: elektro at tesla.hu (Link -> mailto:elektro at tesla.hu)
 
Koszi!
A kivulrol jovo zavarallosag miatt nem aggodok, abban eleg sok rutinom van, inkabb a zavarkeltes ami para, hogy mit sugaroz egy adott IO.
USB adatvonalakat is mar evek ota impedanciara illesztem meg ftdi-nel is, amikor csak lehet, Bead kerul a tapra, hogy visszafele ne sugarozzon a uC-s cucc az usb kabelen, stb.
Pont minap neztem, hogy tok jo diff. adatvonalra valo pici SMD fojtok is fillerekert kaphatok, meg zavarszuro 3 labu kondik, vagy 4-es SMD LC pack-ok.
De ugye ezeket merni csak felszerelessel lehet, jobbhijjan maradnak az appnote hegyek, hogy mire figyeljen az ember.
Gondolom azert nagy meglepi nem erheti az embert, ha tudja mit csinal...
Nalad volt olyan aminel utolag nem csaptal a homlokodra, hogy trivialis?! Szoval sunyi zavarjel, ami nem akart eltunni sehogysem, aztan valami erthetetlen woodoo segitett csak?! :)
Ismerost a muszerventi szivatta meg, annak a kommutalasa szabotalta az emc megfeleloseget.
De utolag az is trivialis. Ahogy pl gepkocsinal a D, C bemeno aramkor, ami eleg komoly zajt produkal ahogy a generator hullamzik, a dioda lavinaszeruen kinyit, megindul a toltoaram a pufferbe, es kapacitive becsatolodott az audio preamp reszbe.
Nagyjabol milyen eszkozpark kellhet, ha ezeket magam szeretnem joreszt bemerni?
Mi az aminek a bemeresevel ertelmetlen is probalkozni, inkabb labor?
A.
> On 2018. Mar 9., at 13:18, hg12345 <hg12345 at freemail.hu> wrote:
>
> Erre keres : EN 61326 és EN 61000 ez az összefoglaló szabvány ipari környezetre.
> Ha ettől eltérő, akkor azt nem ismerem, orvosi, játék stb.
> Arra is kell figyelni, hogy melyik évjáratú szabványra mérsz, mert a felső mérési frekvenciákat folyamatosan emelik, 1G indultak, azt 3G lett nem tudom, hogy most hol tartanak de terv volt 6G-ra emelik. ( Ezek a labor költségeket erősen befolyásolják!)
>
> A kisugárzás és vezetett jelek elég kevesek az EMC méréshez, mert ezen kivül sok olyan van ami pont a tápon keresztül zavarja az áramkört :-)
>
> Mindenesetre ha nincs megfelelő felszerelésed, nagy fába vágtad a fejszédet.
>
> Ha leolvasod, akkor a szabvány utáni megfelelőségi betű a legfontosabb
> A: teljesen érzéketlen a zavarra, nem bocsát ki zajt.
> B: külső segítség nélkül zavarás megszűnése után megfelelő működik
> C: emberi beavatkozással újra indítva megfelelően működik
> D: nem lehet életet lehelni a zavarás után :-()
>
>
>
>
>
> -------- Eredeti levél --------
> Feladó: FuzArn < fuzarn at gmail.com (Link -> mailto:fuzarn at gmail.com) >
> Dátum: 2018 március 9 09:06:45
> Tárgy: Re: [elektro] StepDown , EMC
> Címzett: elektro at tesla.hu (Link -> mailto:elektro at tesla.hu)
>
> Koszi, ez jo hir! :)
> Azt hol tudom kimazsolazni pontosan, hogy egy kisfesz cucc minek kell megfeleljen?
> https://ec.europa.eu/growth/single-market/european-standards/harmonised-standards/electromagnetic-compatibility_en
> Ezt talaltam, de ebben azert el lehet veszni.
> Vagy ezt foldi halando nem nagyon lathatja at, majd a labor megmondja az alkalmazasi terulet alapjan?
> Netrol osszevadaszhatok legalabb angol pdf formaban ezek a szabvanyok, amelyeket egyertelmuen teljesiteni kell, vagy fizetos feltetlen?
> Hol erdemes ezeket bemeretni, ahol az ember nem hagyja ott a gatyót? CE lenne a cel elso korben.
> Anno volt autoipari megfeleles meresem, de ott brutal penzek elmentek, viszont szinten minden infot megkaptunk a sikeres teljesiteshez, CE gondolom olcsobban meguszhato.
> Rohs megfeleles az hogyan megy? Rohs cuccokkal dolgozom es kesz, rohs certificate-et meg lefuzom a bom melle? :)
> Thx,
> A.
>> On 2018. Mar 9., at 7:46, hg12345 <hg12345 at freemail.hu> wrote:
>>
>> Hi
>>
>> mivel a MC3x063 <100KHz alatt működik nincs kisugárzási probléma az alap harmonikuson, mert nem mérik :-) 150KHz alatt csak vezetett mérés van.
>> Ha 50KHz alá veszed a frekit akkor a 3. felharmonikus is alatta marad a mérésnek, csak a 5. felharmonikus kisugárzását kell mérni kell vizsgálni.
>>
>>
>>
>> -------- Eredeti levél --------
>> Feladó: FuzArn < fuzarn at gmail.com (Link -> mailto:fuzarn at gmail.com) >
>> Dátum: 2018 március 9 01:37:13
>> Tárgy: [elektro] StepDown , EMC
>> Címzett: elektro at tesla.hu (Link -> mailto:elektro at tesla.hu)
>>
>> Sziasztok!
>> Mc34063 vagy ncp3063 képesek átmenni EMC vizsgálaton gond nélkül normális nyák / topológia és arnyékolt tekercs mellett? Van valakinek ezirányú frissebb tapasztalata? Mi szokott ezeknél a legfőbb gond lenni EMC szempontból? (Kimenet legendás zajossága az most mindegy, az teljesen oké ha jól méretezi az ember.)
>> Esetleg meg lehet hekkelni ezeket, hogy spread spektrum jelleggel működjenek, így nem adott frekinél lesz nagy az “emisszió”, hanem oszlik annak környezetében, így egyszerűbben teljesíthető a dolog.
>> Gondolok itt olyasmire, hogy pl az OSC kapacitáshoz visszavezetek a kimenetről feszt AC csatolva, és a kimenő fesz relative lassú hullámzása modulálja kicsit a működési frekit. Vagy vmi ilyesmi.
>> Akár a táplált uC PWM kimenetével egy kis szinuszos dithert adni neki?
>> Mhz-es kapcstáppal tuti csak szívás lenne, az minden létező módon zavart kelt (kapacitiv, induktiv, sugarzott formaban), 2-300kHz-esek meg dragak, es annyival nem tudnak többet, cserébe az is biztos nehezebb ügy...
>> Koszi,
>> A.
>> -----------------------------------------
>> elektro[-flame|-etc]
>> -----------------------------------------
>> elektro[-flame|-etc]
> -----------------------------------------
> elektro[-flame|-etc]
> -----------------------------------------
> elektro[-flame|-etc]
-----------------------------------------
elektro[-flame|-etc]


More information about the Elektro mailing list