[elektro] PI termosztát
hg12345
hg12345 at freemail.hu
Wed Dec 5 18:22:40 CET 2012
Szia,
Ennyit biztos nem! (Jó pr ár szöveg, ha minden pr értéket figyelembe veszel... ez 25%, kondenzációs 20%, a ablak csere 20%, külső hőszígetelés 25%, ha ezt mind összeadod, csak a 1/10 kell költeni a fütsére...)
Ha csak kicseréled a régit, akkor ugyan ugy ki-be kapcsolású lesz rendszer! A nagyobb probléma a kazán is csak egy radiátor amikor nem ég benne a gáz, akkor a kémenyen keresztűl hütöd, ha ráadásúl van keringetés a rendszerben akkor még jobban!!!
Egy modern gázláng szabályozású kazán esetén is. Ha beépíted az idöjárás függést, ezt a legtöbb tartalmazza, csak a külső hőmérsékletmérőt kell megvásárolni, ezzel tudod szabályozni a láng nagyságát, a külső hőmérséklet függvényében, ez 5-7% valódi megtakarítást jelenthet, kellemes komfort érzettel.
Minden kazán legnagyobb hibája, nincs valódi oxigén (levegő) mérés és adagolás benne, igy jelentős levegő felesleggel égeti a gázt, ezt a felesleges levegöt is fel kell melegíteni, és kimegy a kéményen. Kikapcsolás esetén a turbó-k (zárt égésterűek) szerencsések, mert minimális az átszellözésük, de az igazi megoldás a füstgáz csappanytú ez 5-10% energia megtakaritást ad. (Hátránya drágább a kémény és kötelzö bejenteni a kéményseprők, minden évben ellenörzik a turbó kémeyneket 4x áran a rendeshez képest...)
További komfort érzetet és megtakarítást kaphatsz, ha van kerülő ág a kazán mellett, igy amikor a kazán nem megy, akkor is keringethető a viz a rendszerben, és nem hül a kazánban, ez is egyfajta megoldása a füstgáz csappanytúnak. Az energia megtakarítás itt is észrevető, de nem olyan mértékű mint a csappanytyú esetén.
------------------
A régi magyar gyártású termosztátok tartalmazták a "PI" tagot, kikapcsolt állásban egy ellenállás fütötte a gáztöltésű termosztátot, ez egy ernyedő tagot adott ami viselkedésre pont "PI"-volt.
Amúgy egy épület vagy lakás paramétereinek meghatározása nem egyszerű feladat, ha meglengeted a rendszerd, a lengések akár több napig is eltarthatnak és közben nem szabad szellöztetni és más zavaró tényezöt bevinni a rendszerbe, ezek miatt ilyen módszerrel nehezen megoldható. Lakás esetén ez mégnehezebb, mert szomszédos lakások fütése akár 10-25% módosíthatják az energia igényt. Úgyan igy a napsütés és az erős szél, de ezek a házak esetén is fent állnak.
Ha saját termosztátot csinálsz akkor mindenképpen tegyél bele PI-t maximum kikapcsolod, akkor meg on-off lesz. Ennél sokkal többet érsz inteligens szellöztetés felismeréssel (hirtelen leesik a hőmréséklet) ilyenkor vagy kikapcsolod a fütést, vagy tartot az elöző ki-be kapcsolási ütemet....
üdv
>
>
Acs Gabor <levlista at e8e.eu> írta (2012. december 5. 10:04):>
> Áthoznám ide is a barkácson futó témát.>
> Van egy cikk, ahol azt írják, a sima 2 pontos termosztát PI>
> szabályzásúra cserélésével 22% gázmegtakarítást lehet elérni:>
> http://www.vgfszaklap.hu/cikkek.php?id=1445>
>>
> Szerintetek ez mennyire helytálló?>
> És egy modern, modulációs, kondenzációs kazán esetén?>
>>
> +1-es kérdés, hogy a PI algoritmusban mennyire számíthatnak a>
> paraméterek a szabályzás és így a rendszer hatásfokát tekintve?>
> Magyarul, ha a termosztátomba rakok egy saját PI algoritmust, mennyire>
> valószínű, hogy ugyanazt az eredményt kapom, mint egy gyári>
> termosztáttal, vagy annak a belövésén, esetleg öntanulásán is sok múlik?>
>>
>>
> -->
> Gábor>
>>
> ----------------------------------------->
> elektro[-flame|-etc]>
>
----------------------------------------->
elektro[-flame|-etc]>
More information about the Elektro
mailing list