[elektro] 230V - 4 layer

FuzArn fuzarn at gmail.com
Fri Jan 24 10:57:02 CET 2020


Lehet felreertheto voltam.

Szoval nem a levalasztott reszt akarom a halozatival mixelni poziciougyileg, hanem a halozati resznel van olyan eset, amikor pl dual SMD optora kell menjen millio ellenallas utan a delej, ahol aram nem fog kialakulni, viszont potencialkulonbseg meglehet az opto diodak közt. De ez szigoruan halozati - halozati reszek kozti problema. Tehat a levalasztott reszt vehetjuk ugy, hogy az kilometerekre van mindentol.

Egyszeruen azt szeretnem, hogy a N L veletlenul se usson/kusszon at egymas kozt, az eleg terjedelmes 230-as reszen.  

Egyebkent ide milyen legresek kivanatosak, ugyan ugy 3.4mm? Mert annak mar az 5mm sorkapocs pad-jei sem felelnek meg, ha egymas mellett van az L, N.

A.

> On 2020. Jan 24., at 9:48, hg12345 <hg12345 at freemail.hu> wrote:
> 
> Hi,
> milyen szabványt kell betartanod?
> 
> pl.:  EN 61010  II/2 (hálózati feszültség. kettős szigetelés) esetén 3.4mm lég vagy kúszó kell a leválasztott részek között. (PCB felületi ellenállás alapján adják meg az értékeket)
> A PCB FR-4 hasonló átütési szilárdsággal rendelkezik mint a levegő. A szabvány is ugyan azt az értéket adja meg erre panel minőségre.
> 
> A miért jobb eltemetve vinni a nagy feszt? Érintés védelmet nem oldod meg vele, maximum áltatod magad. Alatta felette úgyse vihetsz leválasztott feszültséget, ez a területen azonos érintésvédelmi jeleket vihetsz csak. A két hálózati vezeték között is hagynék jelentős szigetelési távolságot.
> 
> Esetleg ha földelt a rendszer, és két szélső rétegen  PE-t vinnéd, ez se szerencsés, mert hiába minden nem megfelelő környezetben akár koszolódhat az anyag és átüthet. Lehet esetedben nem feltétel, de a FR4 kötőanyaga meleg hatására szenesedik, és átvezet, ugyan ez a leggyengébb FR4-130 esetén is bőven 130Cfok felett történik. 
> 
> A felhasználás módját nem írtad, de ha más is használja beköti stb., és lehet zárlati áram ezen a részen akkor szerintem jobb kívül mint eltemetve... Javítani is egyszerűbb, és amikor elpárolog a réz , van hová, előbb utóbb megszakad, míg eltemetve a prepeg közé meg és addig vezetni fog míg teljesen szétnem ég a FR4... után  már javíthatatlan.
> 
> Még egy előny, ha gondolom valamilyen biztosítás is van ezekhez a vezetékekhez, vagy amihez vezet. Gyakran használnak ilyen esetekben, nem túl pontos, de működő képes biztosíték a vezetékben (vékonyítás). Persze felette helyett hagyva a későbbi pótlásra normál biztosítékkal, csak nem kell ültetni elsőre... Ilyen esetben jobb a felső rétegen, van hová elpárologni, és jobban látszik a működés is.
> 
> Üdv
> 
> 
>  
> -------- Eredeti levél --------
> Feladó: FuzArn < fuzarn at gmail.com (Link -> mailto:fuzarn at gmail.com) >
> Dátum: 2020 január 23 21:14:28
> Tárgy: [elektro] 230V - 4 layer
> Címzett: elektro at centralnet.hu (Link -> mailto:elektro at centralnet.hu)
> Sziasztok!
> Pro-kontra ha 4 retegen a belsoben eltemetek huzalozast, mi a velemenyetek, mennyivel jobb a helyzet, mintha bemarast csinal az ember a nyakon?
> Ugye a ket prepreg kozott nincs nagy tavolsag, de atutni azert gyanitom nem fog. Bar meg nem melyedtem bele.
> Alapvetoen ez egy jobb iranynak tunik mint a feluleten vinni a 230-at. Ellenerv egyszeruen nem jut eszembe, de olyan meg nincs, hogy ne legyen :)
> A.
> -----------------------------------------
> elektro[-flame|-etc]
> -----------------------------------------
>          elektro[-flame|-etc]



More information about the Elektro mailing list