[elektro] IP68 doboz

fi F flaist at gmail.com
Fri Apr 1 01:34:20 CEST 2016


Erre a másik listán ezt ajánlották:


> A doboznál nem tudom csak sejtem, de a lámpatesteknél tudom mi okozza a vizesedést!
> A Mechlaborban annak idején a katonai rádiók vízállósága kapcsán szívtunk vele nagyon sokat, mire rájöttünk mi van.
> Az a helyzet, hogy a lámpa felmelegíti a dobozt, amiben van, és akkora lesz a túlnyomás, amekkorát a szigetelés nem bír el, emiatt a belső kitágult levegő kiszuszog a szigetelésen.
> Aztán ha jön pl egy hirtelen nyári zivatar, és megönti a relatíve hideg vízzel, akkor a lehűlő belső levegő mint egy szivattyú beszívja a vizet a házba a levegővel/helyett.
> Úgy tudtunk védekezni ellene, hogy a rádió dobozába került egy gumiballon, ami a külső tértől választotta el a belsőt, és ha bent változott a nyomás, akkor tágult, vagy zsugorodott.
> Eztán sosem volt víz a dobozban.

> Feri

-----Original Message-----
From: elektro-bounces at tesla.hu [mailto:elektro-bounces at tesla.hu] On Behalf Of jhidvegi
Sent: Thursday, March 31, 2016 10:48 PM
To: elektro at tesla.hu
Subject: Re: [elektro] IP68 doboz

Fábián András wrote:

> Én IP68 védettségűt használnék, bár szerintem IP68, IP69 többnyire 
> gyártmány kategóriában van. Macerásak  víz alatt, akár kis nyomás 
> mellett is a bontható tömítések. Főleg medencében ahol érheti vegyszer 
> sokk is. Víz oldalról bontható kötődoboz macerás. Új építéseknél 
> kerülik is.

Nekem a tömszelencékkel kapcsolatban vannak fenntartásaim némi tapasztalat alapján.

Vannak a galvánkádak, amikbe fűtőtesteket szoktak tenni. Ezeknek csak egy része nyúlik bele a fürdőbe, az teljesen zárt, üveg, porcelán, titán... szokott lenni.
Van egy felső része, ami már fölötte van. Elvileg az egész rohadtul tömítetten van szerelve, megincsak elvileg a ráfröccsenő lé nem juthat be.

Csakhogy a fűtőtest jellegénél fogva ugye belül hol meleg, méghozzá marhára meleg, vagy éppen tök hideg. Ennek megfelelően a benne lévő levegő tágul-összehúzódik, talán elég jelentős nyomások is ki tudnak alakulni. Amikor forró, akkor itt-ott, pl a tömszelencék tömítésén át ki tud jutni a levegő egy része. Aztán lehül, és ugyanott vissza tud szivárogni, de ezúttal már nem csak a levegő, hanem a dzsuva (fürdő anyaga) is. Ettől aztán belül alaposan szétkorrodálódik az egész hóbelevanc. Szedtem már szét ilyet, rossz ránézni.

Ilyen esetben van megoldás: bele kell tenni szintén tömítetten egy lélegző csövet, ami belül a kinti légnyomású levegőt biztosítja. Amikor forrósodik, kimegy némi levegő, ezt detektálni is lehet, pl a vékony cső végét vízbe mártva látszik, hogy bugyog. (Kihűlés közben nem mártottam vízbe, mert beszipákolná. 
:-) )

Elektromos kötés medencében hasonlóan járhat, max nincs akkora hőforrás. De a fenti eset jól mutatja, hogy a tömszelence nyomásra már valahogy nem az igazi. 
Bár biztos lehet olyat is találni, ami jól megszerelve, uram bocsá, valami trutyival is megkenve szereléskor már kibírja a belső, teljesen lezárt tér hőfokváltozás miatti nyomáskülönbségeit, meg hát a vízoszlop nyomását. A fedél tömítése is hasonló bajokkal járhat.

Azért az állandó nyomás megoldás lehet. Ezt a vízmélység adja, ami az ép tömítésű fedelet állandó erővel nyomja a dobozra (a csavarok erején túl). És ugyanígy a belső tér alkalmas vékony csővel kivezethető a szabadba úgy, hogy annak a vékony csőnek a vége olyan dobozkában végződjön lefelé állva, amibe nem juthat víz, de a levegő közlekedhet bele. Ha ez esztétikailag vagy más okból nem megoldható, akkor nemtom, marad az akárhogy is létrehozott IP68.

hjozsi 

-----------------------------------------
          elektro[-flame|-etc]



More information about the Elektro mailing list