[elektro] Puffer

Acs Gabor levlista at e8e.eu
Sun Dec 29 14:23:06 CET 2013


Nekem meg olyan 350 kiló/m2 körüli van az emlékeimben. Vagy 500? De nem 
3000, az biztos.

Érdekes lenne, hogy volt-e már abból ház összeomlás, hogy valaki egy 
nagy szekrényt berakott a szoba közepére, és telepakolta könyvekkel. 
Mikor költöztünk, én nem mertem a dobozokat nagyon feltornyozni. Ahogy a 
telken a teraszra is neccesnek érzem kitenni a felfújható medencét.


Gábor


2013.12.29. 14:17 keltezéssel, Szlifka Tibor írta:
> Legutolsó infóm szerint egy mezei pesti 10 emeletes panel 3t/m2-el
> terhelhető engedély és módosítás nélkül. Nem hinném, hogy egy normális
> családi ház ne bírna ki 2 tonnát megfelelő tartóelemekkel.
> --
> tibi
>
> Acs Gabor<levlista at e8e.eu>  írta (2013. december 29. 12:47):
>> Mibe kerül egy ilyen nagy benga tartályt legyártatni?
>>
>> Hol tudsz egy ilyen nehéz holmit elhelyezni? Ha emeleten, az komoly
>> födém, falterhelés, ha földszinten vagy pincében, ekkora teher már az
>> alapnak sem mindegy.
>>
>> Gábor
>>
>>
>> 2013.12.29. 12:30 keltezéssel, umnyo írta:
>>> Üdvözlet mindenkinek!
>>>
>>> Először is Kellemes Ünnepeket Mindenkinek így potn az Ünnepek között.
>>>
>>> Mostanában alakul át a fűtési rendszerem, melynek fő új eleme egy 2500 literes puffer tartály lesz. A rendszer lényegét tekintve van egy vegyes tüzelésű kazánom, mely töltene egy puffert, és a fűtési célú meleg vizet innen adagolnám. Van mellette egy 300 literes két hőcserélős HMV tartály is, alsó hőcserélőn napkollektor, felsőn vegyes vagy gázkazán. Illetve van egy gázkazán is – ez persze a ház fele menne csak, meg ha muszáj a HMV-re.
>>>
>>> Az egész rendszer zárt üzemben működik jelenleg is, persze megfelelő szerelvényekkel ellátva de most még puffer nélkül
>>>
>>> Az egész rendszert egy kis PLC vezérli.
>>>
>>> A fűtéskör radiátor és padlófűtés vegyesen, ha a tetőtér beépül, lehet kap más felületfűtést (falfűtés) is. de alapvetően ott is kombinálva lesz a két kör.
>>>
>>> A puffer 90 fokos kazán előremenővel lesz feltöltve, amíg eközeli hőfok az alján meg nem jelenik ;-). A radiátor körbe az előremenőn van egy keverőszelep, ami jelenleg 80 fokosra van beállítva, de fog kapni majd rá egy motort, aminek következtében akár a külső hőmérséklettől függően ezt tekergeti a PLC. A felületfűtésben szintén van egy keverőszelep+hőcserélő, ami jellemzően 30-40 C között dolgozik.
>>>
>>> A lényeg amiért írnék és segítséget kérnék. A puffert a jövő héten rendelem meg, megfelelő csonkozással, méretben, stb, mert most alakulnak ki 100%ban a tervek és műszaki paraméterek. A magassága 2200mm körül lesz, ekkora fér el.
>>>
>>> Viszont elgondolkodtatott, hogyan tudnám pontosan mérni a pufferben lévő melegvíz mennyiséget – főleg az érdekelne, hogy mennyi 80 fok feletti víz lakozik még a tartályban. Ez nem teljesen azonos a hőmennyiséggel (1000liter 80 fokos ás 100 liter „0 fokos” víz vagy 2000 liter 40 fokos víz kérdése)
>>>
>>> Amik eddig felmerültek lehetőségek:
>>>
>>> 1. A puffere mondjuk 10 centinként ráteszek egy hőérzékelőt, aztán ezt valahogy lekezelem. Nem érzem túl elegánsnak, de járható út, így kb. 200-250 liter körüli pontossággal tudok „becsülni”.
>>>
>>> 2. Hőmennyiségmérés. Azaz mérem a betöltött melegvizet, a kivett melegvizet, és van egy veszteség, ami mondjuk X kwh/nap, ráadásul ez igen erősen hőmérséklet függő…… A bajom ezzel, hogy így hőmennyiséget ugyan esetleg tudnék mérni, viszont azt ebből nehéz meghatározni, hogy az a hőmennyiség „milyen összetételben” áll rendelkezésre. Azaz x liter magasabb és Y liter hidegebb víz. vagy X/2 liter melegvíz és Yx1,5 liter hidegebb víz.
>>>
>>> 3. A kettő kombinációja.
>>>
>>> Eme fenti képet árnyalja, hogy ugyebár a tartályba visszatérő folyadékok hőmérséklete (padlőfűtés és radiátorkörből) is előre nem kiszámítható, max. csak mérhető. Ez viszont jelentősen befolyásolja a tartályban lévő víz hőmérsékletét, illetve annak „hőmérsékleti összetételét”.
>>>
>>> A végső cél az lenne, hogy meg tudjam saccolni, mennyi időre elég az a melegvíz a pufferben a ház fűtésére. Ne fűtsem fel feleslegesen pluszban, vagy tudjam, mikor kell eljönnöm korábban a munkahelyről ;-). Persze nyílván ez sokmindentől függ még, de valamilyen szinten lévő közelítést szeretnék elérni.
>>>
>>> Ugyanakkor optimalizálni is szeretném a fűtést, mert pl a 40 fokos víz simán mehet a padlókör felé, de radiátorba nem sokra megyek vele. Ehhez meg kevés pusztán a hőmennyiség
>>>
>>> Ugyanakkor meg teljesen túl se szeretném bonyolítani, valami köztes és egyszerű megoldást keresek ;-). Mert itt aztán a végletekig el lehet menni, ha nagyon akarunk.
>>>
>>> Nagyon sokminden megfordult már a fejemben ezzel kapcsolatban miként lehetne, de várom magasztos gondolataitokat, biztos vannak jó ötleteitek, akár csak csíra szinten is. Már az is felmerült, hogy ha nem vagyunk otthon, pusztán a padlófűtéssel temperálunk, így néhány dolog leegyszerűsíthető.
>>>
>>> Van valakinek valami jó ötlete, hogyan lehetne jól „modellezni” a puffertartályt a fenti szempontok szerint?
>>>
>>> Csinálnak ilyesmit a nagyok valamilyen módszerrel?
>>>
>>> Minden szösszenetet előre is köszönök!
>>>
>>> Attila
>>>
>>>
>>> -----------------------------------------
>>>             elektro[-flame|-etc]
>> -----------------------------------------
>>            elektro[-flame|-etc]
> -----------------------------------------
>            elektro[-flame|-etc]



More information about the Elektro mailing list