[elektro] Puffer
Acs Gabor
levlista at e8e.eu
Sun Dec 29 12:47:19 CET 2013
Mibe kerül egy ilyen nagy benga tartályt legyártatni?
Hol tudsz egy ilyen nehéz holmit elhelyezni? Ha emeleten, az komoly
födém, falterhelés, ha földszinten vagy pincében, ekkora teher már az
alapnak sem mindegy.
Gábor
2013.12.29. 12:30 keltezéssel, umnyo írta:
> Üdvözlet mindenkinek!
>
> Először is Kellemes Ünnepeket Mindenkinek így potn az Ünnepek között.
>
> Mostanában alakul át a fűtési rendszerem, melynek fő új eleme egy 2500 literes puffer tartály lesz. A rendszer lényegét tekintve van egy vegyes tüzelésű kazánom, mely töltene egy puffert, és a fűtési célú meleg vizet innen adagolnám. Van mellette egy 300 literes két hőcserélős HMV tartály is, alsó hőcserélőn napkollektor, felsőn vegyes vagy gázkazán. Illetve van egy gázkazán is – ez persze a ház fele menne csak, meg ha muszáj a HMV-re.
>
> Az egész rendszer zárt üzemben működik jelenleg is, persze megfelelő szerelvényekkel ellátva de most még puffer nélkül
>
> Az egész rendszert egy kis PLC vezérli.
>
> A fűtéskör radiátor és padlófűtés vegyesen, ha a tetőtér beépül, lehet kap más felületfűtést (falfűtés) is. de alapvetően ott is kombinálva lesz a két kör.
>
> A puffer 90 fokos kazán előremenővel lesz feltöltve, amíg eközeli hőfok az alján meg nem jelenik ;-). A radiátor körbe az előremenőn van egy keverőszelep, ami jelenleg 80 fokosra van beállítva, de fog kapni majd rá egy motort, aminek következtében akár a külső hőmérséklettől függően ezt tekergeti a PLC. A felületfűtésben szintén van egy keverőszelep+hőcserélő, ami jellemzően 30-40 C között dolgozik.
>
> A lényeg amiért írnék és segítséget kérnék. A puffert a jövő héten rendelem meg, megfelelő csonkozással, méretben, stb, mert most alakulnak ki 100%ban a tervek és műszaki paraméterek. A magassága 2200mm körül lesz, ekkora fér el.
>
> Viszont elgondolkodtatott, hogyan tudnám pontosan mérni a pufferben lévő melegvíz mennyiséget – főleg az érdekelne, hogy mennyi 80 fok feletti víz lakozik még a tartályban. Ez nem teljesen azonos a hőmennyiséggel (1000liter 80 fokos ás 100 liter „0 fokos” víz vagy 2000 liter 40 fokos víz kérdése)
>
> Amik eddig felmerültek lehetőségek:
>
> 1. A puffere mondjuk 10 centinként ráteszek egy hőérzékelőt, aztán ezt valahogy lekezelem. Nem érzem túl elegánsnak, de járható út, így kb. 200-250 liter körüli pontossággal tudok „becsülni”.
>
> 2. Hőmennyiségmérés. Azaz mérem a betöltött melegvizet, a kivett melegvizet, és van egy veszteség, ami mondjuk X kwh/nap, ráadásul ez igen erősen hőmérséklet függő…… A bajom ezzel, hogy így hőmennyiséget ugyan esetleg tudnék mérni, viszont azt ebből nehéz meghatározni, hogy az a hőmennyiség „milyen összetételben” áll rendelkezésre. Azaz x liter magasabb és Y liter hidegebb víz. vagy X/2 liter melegvíz és Yx1,5 liter hidegebb víz.
>
> 3. A kettő kombinációja.
>
> Eme fenti képet árnyalja, hogy ugyebár a tartályba visszatérő folyadékok hőmérséklete (padlőfűtés és radiátorkörből) is előre nem kiszámítható, max. csak mérhető. Ez viszont jelentősen befolyásolja a tartályban lévő víz hőmérsékletét, illetve annak „hőmérsékleti összetételét”.
>
> A végső cél az lenne, hogy meg tudjam saccolni, mennyi időre elég az a melegvíz a pufferben a ház fűtésére. Ne fűtsem fel feleslegesen pluszban, vagy tudjam, mikor kell eljönnöm korábban a munkahelyről ;-). Persze nyílván ez sokmindentől függ még, de valamilyen szinten lévő közelítést szeretnék elérni.
>
> Ugyanakkor optimalizálni is szeretném a fűtést, mert pl a 40 fokos víz simán mehet a padlókör felé, de radiátorba nem sokra megyek vele. Ehhez meg kevés pusztán a hőmennyiség
>
> Ugyanakkor meg teljesen túl se szeretném bonyolítani, valami köztes és egyszerű megoldást keresek ;-). Mert itt aztán a végletekig el lehet menni, ha nagyon akarunk.
>
> Nagyon sokminden megfordult már a fejemben ezzel kapcsolatban miként lehetne, de várom magasztos gondolataitokat, biztos vannak jó ötleteitek, akár csak csíra szinten is. Már az is felmerült, hogy ha nem vagyunk otthon, pusztán a padlófűtéssel temperálunk, így néhány dolog leegyszerűsíthető.
>
> Van valakinek valami jó ötlete, hogyan lehetne jól „modellezni” a puffertartályt a fenti szempontok szerint?
>
> Csinálnak ilyesmit a nagyok valamilyen módszerrel?
>
> Minden szösszenetet előre is köszönök!
>
> Attila
>
>
> -----------------------------------------
> elektro[-flame|-etc]
More information about the Elektro
mailing list