[elektro] EMI

hg12345 hg12345 at freemail.hu
Fri Jul 13 08:22:58 CEST 2012


Szia!

Nem egyszerű feladat.

Két fő csapás vonal van. 
 Vezetett és a Sugárzott.  Sajnos a Sugárzott nem választható el a vezetettől. :-( Mert a hozzávezetés és az elvezetés is antenna képpen müködik.

A sugárzottal csak a meredekség csökkentésével és az belső vezetékezés rövídítésével tudod csökkenteni.
Mivel quasy csúcs és átlagmérés van, igy ha a spektrumot elkened (400Khz +-10Khz és boklászik, szórt spektrum....) az elkenési frekvencia löketével csökkenthető a az átlag és a quasy csúcs, ezt használja pl.: Powerint cég a IC-nél, de hasonló a trükk a PC-kben a szórt spektrum esetén is.

Ha nagy az energia amit kapcsolsz, akkor nem marad más mint egy jól megtervezett fémház és a hozzávaló szürt vezetett csatolások.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spektrumanalizátor....
Ha kell van egy ilyen szivesen eladom, itt nálam ki próbálható. Elözetes hiba keresési mérésre használható, nem túl gyors. Kicsit zavaró, hogy a Bazis vonal nem 0dBm, hanem -27dBm-van de egy analóg eszköz esetén ez megbocsátható.  Egyébbként ez egy HAMEG termék és ami ennél sokkal érdekesebb magyar fejlesztés (persze nem mai darab) és a Gigatechnik Kft tulaja csinálta.
A sebesség... a frekvencia span csökkentésével azért a legtöbb dolog megtalálható.
Ez csak próba méréskhez jó, mert sávszél (fejből nem tudom nevét) amit egy frekinek mér, az EMC méréseknél adott ez nem egyezik ennek a készülék sávszél-ével.  
Az eszköz 1Ghz-re -4dB kevesebbet mér ennyi a hibája, de egyébbként korrekt eszköz.

A szaglók (sniffer) ez is van szintén kipróbálható (van), és ennél olcsóbban is beszerezhető itthon. Ezekkel csak a kisugárzási helyet lehet megkeresni, mérésere nem jók nekem még nem sikerült megtalálni mekkora nyeresége! Igy fogalmam sincs mennyi a mennyi. Maga a snifferek a +20dB "antennához illesztett" ?! erősítött tartalmaz (mindbe ugyanaz van) 0-1GHz között de ezek az antennákról fogalmam sincs mennyi a nyereségűk. Összehasonlítási alapként van egy kicsit drágább készletem ott az antennák átvitelét is megadják. Egyébbként a sniffer antennák vizsonylag könnyen elöállíthatók, a +20...+40db erősítő ami izgalmasabb feladat ( van feleslegem :-)

Az ilyen méréseknél a legnagyobb probléma az izgalmas frekvenciákon, a környezeti zaj akkora, hogy nem tudod mit mérsz a zajt vagy a készülékedet. (A mérés nagyon érzékeny, vettem egy AARONI gyártmányú készüléket (német), csodát igértek nagyon olcsón, ráment egy évem mire visszavették, mert használhatatlan volt :-( Nem erről akartam írni, na szóval kaptam (vettem) hozzá nagyon drága RG178 kábelt aranyozott SMA csatlakozóval. Mikor már lett müszerem és mérő helyem (GTEM cella) összekötöttem a GTEM az SA-val és minden jött rajta, hallgathattam Bocskoréket a rádión, a frász kerülgetet, mert ez mégse járja.... Szó mi szó, kiderült az egyszeres árnyékolású koaxok (bármi drágák) csak -40dB képesek a környezeten csökkenteni, ami egy jó SA esetén -140dBm ig mérnek (az elméleti picit kevesebb -170dBm) vigan jók voltak, most már vannak kétszeres árnyékálású koaxaim.
A tanuság ebből csak annyi, hogy egy árnyékolt mérőhelyen kell dolgozni, hogy tudjad honnan van a zaj.
Ez nehezen oldható meg olcsón, a ferrit csempék csak 1GHz -jók, a vezető kúpok (szénnel telített szivacsos valamik a teljes tartományban jók, de piszok drágák (az ellenállások 377omh mint a földé, az értékbe nem vagyok biztos), a kialakítások se mindegy, mert nem verödhet vissza róla jel. A legolcsóbb megoldás, még nem próbáltam (de árulják) a fémezett szövet sátor ez házilag könnyen legyártható, fémezett szövetet itthon gáyrják LORIX Kft. Elgendő a mérendő készüléknél kb 4x kubatura (olyan hogy kényelmesen tudd a mérést beállítani) majd méréshez a sátort bezárod és mérsz. Müködés közben és kikapcsolva a kettő különbség a zaj. A kulönbség digitális fényképezégéppel gyorsan láthatóvá válik.

Vezett méréshez sok minden nem kell csak két onozott acéllap 0.2x1mm (forrasztható legyen) és 1m zongora zsanér + egy ponthegesztő gép...

Az 1GHz -t már régen túllépték az ajánlások, már a 3GHz-t is amire mi felszerelkeztünk, jelenleg a felső vizsgálati határ 6GHz :-)  Szerencsékre ezt már csak azoknál az eszközöknél szükséges ahol ilyen frekik is elöfordulhatnak... Nálunk nem.





A méréseket
Sajnos az izgalmas frekvenciákon


>
Már megint EMI. Szóval, adott egy kapcsolás (kapcsitáp)>
hard-switchinggel, tehát sehol fojtó/snubber szinuszosítani. Szépen>
megy is 400kHz-en, kb. 50ns lehet a legkissebb pulzus. Viszont sugároz>
mint a Kossuth adó :) Ha a dejódára teszek ferritgyöngyöt és>
leszűkítem a nagy áramutakat a legkissebb méretre van-e esély rá, hogy>
nem fog sugározni ? Soft-ra nem lehet átalakítani, a legszélesebb>
tartományban kell tudni szabályozni, tehát csak a hard megoldás marad.>
Vagy nem úszom meg a fémburkolatot ? A vezetékről még csakcsak>
leszedem a szőrt :) de ugye a szórt sugárzás is fontos.>
>
Másik még mindíg nyitva maradt kérdés, hogy egy mezei urh antennával>
hogy tudnék összehasonlító mérést csinálni ?>
>
Thx!>
Béla>
>
>
----------------------------------------->
          elektro[-flame|-etc]



More information about the Elektro mailing list