[elektro] harapos eger

Papp Zoltán zombi at c2.hu
Fri Sep 25 12:50:01 CEST 2009


2009.09.25. 02:54:22 dátumon Charles Hoss <charles.hoss at gmail.com> írta:

> Papp Zoltán írta:
>> Nem logikus, de valahol mégis....
>> Ha pl. az első példában az A1 és A2 cellákat egyszerre vágod ki és teszed át B oszlopba, akkor már átírja a SUM képletben a hivatkozást B1:B2-re.
>> Gondolom, ha tömbben lévő cellát mozgatsz, akkor annak hivatkozásait nem módosítja, de ha az egész tömböt mozgatod, akkor annak hivatkozásait igen.
>> Ha józan paraszti ésszel belegondolsz, nem is nagyon tehet mást, mert mi van, ha szétpakolsz egy A1:A1000 tömböt 822 felé?
>> Persze lehetne okosabb, de akkor meg hogyan? Be kellene neki állítani, hogy viselkedjen, mit változtasson, mit nem....
>> Pl. ha A1:A10 tömbből átvinnéd az A3-at a B3-ra, akkor automatikusan írja át a képletet SUM(A1:A2)+B4+SUM(A4:A10)-re?
>> Akkor meg az lenne a gond :) Bár.... ha belegondolok, megtehetné, ha meg újra összerakod a tömböt, pl. B1:B10-re, úgyis kioptimalizálná.
>>
>> Amióta Excel-t használok (15 év?), azóta ebből nekem nem volt problémám, pedig alkottam már vele bonyolult nagy állatokat, makró nélkül :)
>> De valószínű ebbe a problémába még nem futottam bele, vagy én normálisnak vettem és megoldottam máshogy, lévén ez szerkesztési probléma.
>>
>> Hát ennyi tudtam segíteni.
>>
>
> koszonom .
>
> tehat ez az excelben is igy van .
> egy tablazattal fottem meg , ami mar eleg nagyra nott , de a hoeleji ,
> hovegi szamlaloallasokat kell beirnom , aztan ebbol szamolni , es a
> vegen a hovegibol hoeleji erteket csinalni : ha itt ctrl-c-t hasznalok ,
> akkor nincs baj , ha x-et , akkor atirja a kepletet . amikor ebbe
> belefutottam , akkor eleg sok adat veszett el , csak azert mert ugy
> veltem hogy az x utan marado ures mezo konnyebben megtalalhato es
> kevesbe terheli a szemem a megkeresese es atirasa .
> gondolom le kell majd vedjem valahogy a kepletet - de hiaba teszem
> zarojelbe , attol meg van amit atir , van amit nem . ez nekem
> kiszamithatatlan .
> ha adatokat kell mozgassak a tablazaton belul , akkor fejben kene
> tartanom hogy mely mezok valtozhatnak adat mozgataskor es mit kell
> masolni es utana torolni :)
> na mindegy - egyutt kell elnem vele , mert ezek szerint nem hiba hanem
> valami elvont tulajdonsag ez az atirosdi .
>
> bye
> dexter

Én ilyen számlálóállásos módszereket úgy csináltam, hogy a munkalap egyik lapján írtam mindig a havi állásokat, így több évre visszamenőleg is láttam az értékeket, egy év csak 12 sor ugye.
Ezen a munkalapon a többi oszlopban szürkített betűkkel (hogy ne zavarjon) egyéb kisegítő-számításokat is elvégeztettem, és másik fülre (lapra) jöhettek a statsztikák, diagrammok. Így láttam pl. statisztikát a havi fogyasztásokról, stb.

Az Excellel (és gondolom az OO Calc-al is) meglepően bonyolult dolgokat is el lehet végezni, makrók nélkül, csak sokat kell eleinte agyalni rajta, de van pl. Kimutatás-készítő benne, amivel többdimenziós tömbökből lehet pl. pénzügyi kimutatásokat csinálni egyszerűen, van az FKERES és VKERES függvény (=Függőleges KERES, Vízszintes KERES, magyar Execelben, agyrém, hogy a függvények nevei is magyarodnak...), van az ún. tömbképlet, ami elsőre fura, de jól használható, stb.

Pl. ezzel az FKERES függvénnyel meg tudod azt csinálni, hogy a táblázatodhoz a kezdő és végértékeket nem beírod, hanem megadod, hogy a másik lapról a havi állásokból vegye, neked csak egy helyen kell megadni, épp melyik hónapra vagy kíváncsi.

Ha gondolod, tudok segíteni ebben, de azt már magánban...

Üdv
-- 
Papp Zoltán
OneWay Electronics Kft
Hangszerviz
szkájp: oneway[aláhúzás]papp[aláhúzás]zoltan



More information about the Elektro mailing list