[elektro] Alternativ MCU-k

Laszlo Vagasi laszlo.vagasi at duolog.com
Fri Aug 15 10:09:46 CEST 2008


Szia!
 
> Itt a listan foglalkozik valaki PIC, AVR, ARM es 805[1,2] uC-n kivul
> massal? Pl. Freescale, Renesas vagy Texas mikrovezerloket? Mik a
> tapasztalatok?
Hát a foglalkozás az erős, de a kipróbálás az ül.
 
Freescale:    S12 16 bites és HC08, S08 8 bites mikrókat használtam. Szerintem jól átgondolt, jól használható eszközök. A programozásukkal nem volt különösebb gondom, a doksik alapján mindent meg tudtam csinálni amit akartam. A Freescale BDM-nek nevezi a programozásra és debugra használt interfacet az S-es családoknál, illetve sima 1 vezetékes soros van a HC08-hoz. Szinten minden Freescale procihoz egyszerű BDM interface építhető házilag is a fórumokon és a neten vannak kész projectek utánépítésre, a költség is minimális. Persze lehet venni gyárit is, de nem olcsó. Fejlesztőkörnyezet a MetroWerks-el együtt megvett CodeWarrior. Jól használható, sajnos a fullos licence elég drága, de a kisebb 8 bitesekhez bőven elég a code size limitált ingyenes is.
A beszerzés: mintát a Freescale gyorsan, ingyen küld. Kis tételben szerintem majdnem lehetetlen beszerezni, mert pl a Farnell sem igazán tartja a teljes választékot. Nagy tételben a disztribútorok hoznák ha kéne.
 
Renesas:    Az R8CTiny családot néztem meg (16 bites) amikor jó másfél, két éve volt egy cikk meg olcsó protó board az Elektorban. A kontrollerek belseje nekem tetszett, jól összerakott eszközök, sokféle változatban. Mindenki megtalálja azt amiben a neki szükséges perifériák vannak. A gyártótól lehet letölteni ingyenes fejlesztőeszközöket. Sokat nem volt időm foglalkozni vele, nem tünt rossznak, de nem is fogott meg különösebben. Sima soros interface (a 0-ás UART) használható programozásra és debug-ra.
A beszerzés: Farnell tart néhány típust és vége. Nagy tételben van disztribútor.
 
TI:    A kicsi MSP430F201x-eket próbáltam, meg az RF2500-as wireless demó boardot. A mikró jó, jól használható perifériákkal, eszméletlen kis fogyasztás is kihozható ha ügyesen programozza az ember. A TI kezd Kelet- és Közép-Európára is fókuszálni, úgyhogy erősödik a support. Fejlesztőeszköz van az IAR-nek a TI is ezt nyoja leginkább bár van nekik egy Eclips alapú saját Code Composer Essential néven (v3.0 az aktuális). Ez elérhető igyen 16K-s limittel és 500$ a full. Az IAR meg drága, bár jó és mivel sok kontrollerhez van verziója aki többel is dolgozik annak egységes lehet a környezet. Van még a Rowley Associates CrossStudioja is, de abból még nem jött ki a 2.0-ás változat, ami az új kontrollerek 20 bites címbuszát és a CPUX magot támogatná. A korábbi viszont egészen jó és az ára is megfizethető, meg van nonprofit licence is ha csak hobbihoz kell. A nagyobb kontrollereken van JTAG a kicsiken meg egy spybiwire (ha jól írom fejből) kétvezetékes interface szolgál programozásra és debugra. A TI 100$-ért adja a saját programozó interfaceét ami mindkét protokollt támogatja, meg van nekik is a manapság divatos USB dongle megoldás is. Kipróbálásra olcsó és jó.
A beszerzés: Ingyenes minta jön hamar és gond nélkül. A legújabbak is eléhetők így. A Farnell inkább csak a régebbieket tartja. Nagy tételben beszerezhető disztribútortól. 
 
Nem tudom hogy segítettem e a fentiekkel, de hátha.
További jó ismerkedést, keresgélést! Ha kérdésed van keress nyugodtan, hátha tudok segíteni.
 
Laci
 
=========================
László Vágási
Duolog Technologies Kft.
H-1053, Budapest, Karolyi M. u. 9.
Phone:  + 36 1 411 31 62
Fax:      + 36 1 411 31 01

 
 
 


More information about the Elektro mailing list