FW: f t p megint - a nagy fellángolás kialudt !
Kósa Tibor
tibor.kosa at eon-hungaria.com
Mon Mar 27 10:21:50 CEST 2006
e téren gyakorló kollégám hozzászólása:
-----Original Message-----
From: Zsugonits Attila
Sent: Monday, March 27, 2006 8:20 AM
To: Kósa Tibor
Subject: RE: f t p megint - a nagy fellángolás kialudt !
Az e-donkey nyilt p2p hálózat, tehát bárki beléphet és kereshet, valamint a kliensében láthatja az adott filet töltők ip címét. (ha ő is elkezdi a le/fel töltést). Bittorrent protokollon alapulo nyilt oldalak szintén vannak, de ezek külföldi trackereken müködnek, és mivel a szerveren csak egy pár száz k-s file van, ami azonositja az adott állományt, nem lenyomozható a kapcsolódott felhasználók ip címe és adatforgalma (a tracker nem logol ip-t pont ezért) a kliensben itt is lehet látni a töltő ip-it, de több ezer file esetén ez elég macerás. Amint a torrent kliensbe kerül az adott torrent file, a tracker elküldi a többi peer ip-jét (és frissiti ha valaki beszáll/kiszáll akkor azt is elküldi vagy kiveszi a peerlistábol) és onnantól kezdve a kliensek egymással kommunikálnak, a DHT (Distributed hidden tracker) pedig egyáltalán nem igényli a tracker közreműködését, ha nincs "private" flag a torrent fileban. DHT bekapcsolása esetén a kliensek egymással kommunikálnak kizárólag, a peerlistát nem vagy nem csak a trackertől kapják.
A privát torrent oldalakra általában csak meghívóval lehet bejutni, és bennmaradás is feltételekhez van kötve. (ADSL-esek hátrányban...)
" A másik hátránya, hogy EGYERTELMUEN LENYOMOZHATO a kuldo fel (ill. azok is
>akik letoltik), ettol fogva szerintem rosszabb, mint egy akarmilyen ftp."
Mivel ezeknek az ftp tárhelyeknek mindenki számára elérhetőnek kell lenniük, azok számára is akik proxy szerver mögül kapcsolodnak (kolihálózat, mikros szolgáltató) ezért mindegyikhez lehet kapcsolódni passziv módban, illetve általában proxy szerver mögül is (SOCKS4 vagy SOCKS5 kapcsolat: http proxy). Anonim proxyt google rengeteget ismer, egyetlen hátránya, hogy lassú, bár ez egy ADSL-es upnál nem igazán feltűnő... (96-192 ritkán 384 elvétve 512 kbps a 21-edik században... no comment)
Harmadik lehetőség:
Privát dc++ hub vagy torrent oldal létrehozása, ahová cask regisztrált felhasználók léphetnek be. Egy DC hub 300 főig egy ADSL vonalról meg egy átlagos pc-ről is elmegy, de ez a lassúbb megoldás viszont olcsóbb. A torrent oldal létrehozásához kell egy tracker ami 2-3 száz főig egy 512-es upload sávszélességű chello vonalról (amig nem korlátos, de akkor nincs mellette netezés), meg egy izmosabb pc-ről elmüködik, de ennél több user esetén saját tracker kell. (ingyenes tárhely (atw uw...) szóba se jöhet se a trackernek, se az oldalnak.) tehát saját szerverhosting, és ha nem akar mindenki ip-t megjegyezni akkor egy domain is (népszerű a tx.hu (dyn.hu)). Szerverhosting havonta 10-20 ezer pénz, sávszéltől függően, domain meg pár ezer.
Üdvözlettel:
Zsugonits Attila
Hálózatveszteségi szakértő
E.ON Észak-dunántúli Áramszolgáltató ZRt.
Energiamenedzsment Osztály
H-9027 Győr, Kandó Kálmán u. 13.
Tel.: +36 96/521-861 Iparági: 07-18-61
Fax.: +36 96/521-251 Iparági: 07-12-51
Mob.: +36 30/631-28-01
E-mail: attila.zsugonits at eon-hungaria.com
WSAPP:
Ez a level virusellenorzesen esett at!
This message was checked against viruses!
More information about the Elektro
mailing list