Softveres PLL

Uir Man uir at dpg.hu
Mon Mar 29 23:47:49 CEST 2004


Hali!

> Kozben gondolkodtam: szerintem lehetlen a fazist valtoztatni anelkul hogy 
> egy pillanatra el ne vinnem a frekit is egy kicsit.
Pedig biztosan lehet, mivel a PLL pont fazira szabajoz! :)

Csakhogy, amit te irtal az mintha Frekvenciara szabalyozna! Ha jol ertettem mered a frekvenciat a TMR0 segitsegevel. Ezzel az a baj, hogy ez nem PLL. 

A hardveres PLL így működik:
3 blokkbol all: fazisszog detektor, szuro, feszultseggel vezerelt osszcillator

A fazisszog detektor 2 bemenettel rendelkezik, az egyikre jon egy kulso jel, a masikra a PLL vegen levo osszcillator jele (visszacsatolas). Ha a bemeno jel, nincs fazisban, akkor a fazisdetektor (es szuro) utanallitja az oszcillatort. Picit sietteti vagy keslelteti.

Ez az alap PLL. Ha ezt lerajzolod, akkor van 3 blokk, es a kimenet vissza van csatolva a faziszogdetektor masik bemenetere. Ez igy egyenerteku egy rovidzarral, mert a kimeneti es a bemeneti freki megegyezik!

DE! Ha a visszacsatolasba beraksz egy frekvencia osztot, akkor a PLL tulajdonkeppen frekvencia szorzokent mukodik. Az elozoekben ismertetett mukodes szerint ennek megertese nem okozhat gondot. Azert leirom :) Fazisdetektorra mondjuk nagyjabol 1Mhz jut. Az osszcillator kimeneten van 100Mhz, amit leosztva visszacsatolunk. Osztas legyen 100, igy a visszacsatolt freki 1Mhz. Bemeneten 1Mhz van. Kimeneten 100Mhz. Es CSAK frekvencia oszto elemre volt szuksegunk a frekvencia szorzashoz. Nagyszeru, mert ilyen letezik! pl szamlalok.

Osszegezve a PLL visszacsatolasaban elhelyezett "muvelet" reciprokát vegzi el a PLL.

Roviden ennyi a mukodese. Remelem a lenyeg ertheto!






-- 
UIR


More information about the Elektro mailing list