Segitsetek villanyszamla ugyben! (bocsi, egy kicsit hosszu) - vasklorid
Cseh Róbert
R.Cseh at Richter.hu
Thu Jun 24 07:29:40 CEST 2004
>És fura módon nem említi a közkedvelt sósav + hidrogénperoxid oldatot
>ez a
táblázat.
>-> ez az utóbbi időkben terjedt csak el, és a H2O2 előállítása elég
>-> drága bírt
lenni egy >időben....
Aha. Így már érthetőbb (bár a szüleim fodrászok voltak, akkoriban sok "hidrogént" használtak. Persze lehet, hogy rohadt drága volt, ezt nem tudom
már.)
A H2O2 eleinte elektrolízissel (kénsavelektrolízis, majd elválasztás - ha nagyon kell megkeresem), majd a fenolgyárás során is keletkezett. Most nem tudom mi az irari eljárás, de fokozatos töményítéssel (vákuumdesztilláció, vízkinyerés) 90% feletti töménységet el lehet érni. Ez szerves anyag bekerüllésre hevesen bomlásba kezd (porszem, parafadugó darab stb). A beszerezhető "tömény" az jelenleg 30%-os. A fodrászatban amit "hidrogénként" használnak az 3%ra van higítva (ez sebfertőtlenítésre is jó, sokszor jobb mint a jód).
Ipari alkalmazásának gátat szab(hat), hogy idővel bomlik, és így a hatóanyagtartalma is csökken... Otthon még csak-csak kísérletezik az ember, de ahol több m2-t maratnak/tak le ez nem volt megendgedhető. Max egy labort is fenntartanak:)
.....
A folyamat nagyon hatékonnyá válik azáltal, hogy a szennyvízbe vaskloridot és asszem meszet is adagolnak, jó sokat. Ettől a tartalmának a zöme valamiért kicsapódik, tehát ez a zöm fel tud akadni a vásznon, ami a dobon körbeérve egy kaparószerkezettel lepotyog egy szállítószalagra, onnan bazi nagy teherautókra kerül, és fene tudja, hova szállítják. Állítólagi bizonyos kezelés és pihentetés után kiváló termőtalaj, vagy annak kiegészítője, nem tom. Az egész csarnok mindenesetre rohadt büdös belülről. :-) Mintha emésztőben lenne az ember.
Mi történhet a szennyvízben a vasklorid hatására?
****
Tipikusan szeretik ezt használni, itt több folymat zajlik le.
FeCl3 + H2O ->> Fe(OH)3+3HCl
(mert a víz nagyon nagy mennyiségben van jelen a rendszerben így az egyensúly eltolódik (A vaskloridot oldatban viszik bele, nem belelapátolják:))
A Fe(OH)3 igen aktív, nagyfelületű anyag (olyan "pelyhes") és a nagy felületén minden lebegő vackot megköt. Utána ez nagyon jól szűrhető.
A lúgos adagolás (a mész a legolcsóbb) az egyensúly eltolását segíti (a keletkező sósavat leköti), valamint a szennyezések ráhúzódását a pelyhes Fe(OH)3-ra segíti.
A feklületen jellemzően a mikrobiológiai szennyezések kötődnek meg illetve a kolloid rendszerek esnek szét és tapadnak rá a FeOH-ra mint hordozóra.
(ha lesz idő előkeresem a technikusi könyvet abba mintha jobban le lenne írva, de a lényege vázlatosan ez)
A Fe(OH)3 azért "naszcensz" állítódik elő a szennyvízben és nem másutt porként és azt adagolják be, mert amint kiszárad ez a pehely összeesik, és megszűnik nagy felületűnek lenni... És rozsdaként éli tovább az életét....
Robi
More information about the Elektro
mailing list