FW: Homokbol energia
Kovy
kovy at tolna.net
Fri Aug 29 16:36:40 CEST 2003
Egy nemrég szabadalmaztatott német eljárással, a tervek szerint a homokozók valódi energiaforrássá válhatnak
Napjainkban a kõolaj lelõhelyek utolsó tartalékait is megpróbálják kicsikarni az olajvállalatok. Civilizációnk mûködésének egyre növekvõ mértékben vált tulajdonképpen elengedhetetlen elemévé kõolajtermelés és feldolgozás, illetve a kõolaj, mint energiaforrás. A kitermelés és fogyasztás gyorsuló üteme miatt jelentõsen megcsappant készletek miatt azonban egyre sürgetõbb lenne olyan alternatív energiaforrást találni, amely képes volna a sokrétûen felhasználható, és a fejlett társadalmakat lendületben tartó olaj helyettesítésére.
Egy német kutató, Dr. Norbert Auner, a frankfurti Goethe Egyetem professzora szerint ez lehetséges, mégpedig egy általa nemrég szabadalmaztatott eljárással. Elképzelésének lényege, hogy a mindenütt jelen lévõ homokból energiát lehet termelni.
Németországban Auner nagy szenzációt keltett a bejelentéssel, miszerint az általa kidolgozott eljárással a homokból, kavicsból és murvából világszerte energiát lehet nyerni. Ugyanis a homokból - ami kémiailag szilícium-oxid - környezetkímélõ módon lehet a számítógép-chipek és a szilikonféleségek alapanyagát, a szilíciumot elõállítani.
A homokból tehát olcsón és környezetbarát módon lehet a szilíciumot elõállítani, ami egyszerûen szállítható és tárolható felhasználásig.
A szilícium oxigén jelenlétében ugyanúgy elégethetõ, mint a kõolaj, vagy a földgáz, s hõjével - véli Auner - már mûködtetni lehet a hõerõmûvek gõzturbináit. Sõt, a szilícium a légkörben bõségesen rendelkezésre álló nitrogénben is elégethetõ. A folyamat során ráadásul nem keletkezik a légkört veszélyeztetõ széndioxid sem. Vagyis, a német kutató szerint kifejezetten ideális energiaforrássá avanzsálhat a homok.
A gyakorlatban még bizonyításra váró módszer fontos közbensõ fázis lehet a nem mindig a szükséges idõszakokban újratermelõdõ természeti energiák - pl. víz, szél, napsugárzás, földhõ - tárolásában. De a német professzor szerint önálló energiatermelõként is felválthatja a fogyó, amellett környezetkárosító szénhidrogéneket, a kõolajat és a földgázt.
(MTI)
http://www.korridor.hu/cikk.php?cikk=100000068752
More information about the Elektro
mailing list